Класът на енергийна консумация на аспиратор, наричан още клас на енергийна ефективност, показва колко електричество в киловатчаса консумира даден модел в сравнение с определено средно устройство. За разлика от други видове домакински уреди, европейският стандарт за консумация на енергия за аспираторите беше приет съвсем наскоро. Абсорбаторите далеч не са най-забележимият, но важен компонент на всяка кухня и на пръв поглед изглежда, че приносът им към общата консумация на енергия е доста малък, още повече, че работят ограничено време. Въпреки това, колкото по-голяма е производителността на аспиратора, колкото по-мощен е неговият двигател и колкото по-интензивно засмукване може да осигури, толкова повече електроенергия консумира. Върху потреблението влияят и наличието на интензивен режим, вида на осветлението и броя на лампите, вида на управлението, възможността за дистанционно управление и др.
Съгласно новия стандарт от 2010 г., за оценка на класа на енергийна консумация се използва концепцията за индекса на енергийна ефективност (EEI), който показва съотношението между действителната консумация на електроенергия за година на реална абсорбатор и стандартната средна консумация за средна качулка от същия тип. Средната консумация се изчислява от специалисти при проектирането на конкретен модел въз основа на разходите за енергия, ефективността на пречистване на замърсения въздух, качеството на филтриране и осветление. Процентът на съотношението на действителните и стандартните стойности дава индекса на енергийна ефективност.
Класификация и индекси на потребление
Първоначално на домакинските уреди е определен един от седемте класа на енергопотребление, обозначени с буквите на латинската азбука от A до G. С течение на времето дизайнът на аспираторите се подобрява, качеството на двигателите и вентилаторите се подобрява, а икономичното LED осветление става все по-често използвани. Например, за устройства , произведени от една от водещите италиански компании Elica , е разработена енергоспестяваща смукателна технология Synairgy, както и нов тип двигател, който работи без триене и вибрации, с минимален шум. За такива модели са добавени три нови класа на енергопотребление – A+, A++ и A+++. В същото време аспираторите от нисък клас практически престанаха да се произвеждат, а в някои случаи дори бяха забранени за употреба поради високи нива на консумация и шум.
- Клас A+++ се присвоява на модели с EEI индекс на енергийна ефективност под 22%.
- Клас A++ съответства на устройства с EEI индекс от 23 до 32%.
- Клас А+ се дава на аспиратори с индекс на енергийна ефективност от 33 до 41%.
- Клас А се присвоява на устройства с EEI индекс под 55%.
- Маркировката „Клас B“ е посочена за аспиратори с индекс на енергийна ефективност по-малък от 75%.
- Клас C съответства на качулки с индекс по-малък от 90%.
За по-ниски класове процентът на енергийна ефективност надхвърля 100, така че няма смисъл да купувате екс. Данните за класа на енергопотребление, както и други характеристики на модела, са посочени на етикета и в ръководството за употреба. За по-голяма яснота на всеки клас е присвоен определен цвят: от тъмно зелен за клас A+++ до тъмно червен за клас G.
Какво да избера
Трябва да изберете качулка основно въз основа на производителността: спестяванията няма да имат смисъл, ако въздухът не се почиства достатъчно добре. След като сте решили възможностите на устройството, можете да оцените наличната гама по тип (вграден, островен, монтиран на стена и други), дизайн и цена. При равни други условия експертите препоръчват да изберете модел от най-висок клас A+++: за разлика от други домакински уреди за аспиратори, разликата между съседните класове е доста значителна. Ако определящият фактор за избор е цената, тогава трябва да се даде предпочитание на устройства от клас A или B.
Нека обобщим
Идеалният избор е модел от клас А+++ с безшумен двигател, модерен вентилатор, мощна система за филтриране, сензорно управление и LED подсветка. На практика за висококачествено почистване можете да използвате устройства от по-нисък клас, до B, така че икономията на енергия да е осезаема.