Развитието на технологиите дава възможност да се създаде максимален комфорт в една стая чрез инсталиране на няколко устройства. Един от най-полезните е кухненският аспиратор. Елиминира миризмите, намалява количеството мазнини и други отлагания по мебелите и стените, а също така пречиства въздуха. Разнообразието от устройства на пазара може да обърка потребителите и да затрудни избора на най-добрия вариант. Ето защо е важно да разберете въпросите – как работи аспиратора? По-долу ще обсъдим и основните режими на работа на различни видове системи.Едно устройство достатъчно ли е или е необходима допълнителна вентилация ?
Как работи аспираторът – в зависимост от вида
Изглежда, че нищо не може да бъде по-лесно от избора на устройство, което се поставя над котлона, за да улавя парата и да предпазва от миризми. Може би по-рано, когато нямаше голям избор, процесът на закупуване отнемаше малко време.
Днес на пазара има много агрегати, които се различават по: вид на работа, принцип на монтаж, режими на работа, брой двигатели, мощност, външен вид и други параметри. Когато започнете да избирате оптималния аспиратор, трябва да разберете подробностите, което ще направим в тази статия.
Първо, нека разгледаме основните типове устройства Ъгъл – ви позволява да спестите място в малки стаи.
Декоративни или дизайнерски – те изпълняват не само практически, но и естетически функции.
Камина – прилича на комин за камина.
Куполът е класическият, най-разпространеният и търсен модел. Моноблок – всички елементи са разположени в един блок, филтри, двигател и система за управление. Наклонен – не заема много място, осигурява свободен достъп до плота. Изглежда стилно и привлекателно.
Островная е нова тенденция в интериорната мода. Прикрепен към тавана, разположен далеч от стените. Монтира се на кабели или твърди пръти.
Плосък – може да бъде разположен като самостоятелен елемент или прикрепен към дъното на шкафа над плота.
Сравнително тънък, лесно се интегрира в повечето стилове. Напълно вграден – основната част на устройството е разположена в мебелите (най-често килер), видими остават само работната повърхност и контролния панел.
Стенни – към този тип спадат много модели, които се закрепват към стената от едната страна.
T-образен – прилича на обърната буква „T“, има плоска долна част с филтри и вертикална част с двигател и работно колело. Телескопични – такива устройства са вградени в мебели (шкаф или плот), таван или други повърхности.
За да започнете работа, издърпайте работния панел. След това тя отново почиства. Почти невидим между оперативните моменти.
Когато правите избор, трябва да имате предвид
Мощност – влияе върху скоростта на пречистване на въздуха в помещението. Оптималният вариант е, когато целият обем въздух в помещението се обработва в рамките на 5 минути. Ако параметрите са недостатъчни, миризмите ще се разпространят извън кухнята. И ако е прекомерно, ще има неоправдано високо ниво на шум. Важна е златната среда. За да изчислите оптималната мощност, препоръчително е да умножите обема на помещението по 10-12.
Габаритни размери – работната повърхност не трябва да е по-малка от плота, в противен случай ефектът ще бъде недостатъчен, част от мазнините и саждите ще се утаят върху съседните мебели.
Брой и видове работни елементи – филтри: абсолютно всички модели устройства са оборудвани с груби филтри – това е първият, задължителен етап от обработката на въздуха. Най-често това са алуминиеви пластини с малки дупчици за задържане на мазнини, сажди и други едри частици. Финият филтър улавя малки частици, елиминира миризми и други невидими за окото елементи. Може да има няколко от тях. Изработени са от полипропилен, пресовани влакна от кокосов въглен и други съвременни материали.
Диаметър на свързване към вентилационния вал. Минималният размер на отвора за монтаж на аспиратора е 100 mm. Колкото по-голяма е мощността на устройството, толкова по-голяма е обикновено дупката. Експертите също препоръчват да поставите аспиратора възможно най-близо до вентилационния вал. Минималната дължина на тръбопровода помага да се поддържат параметрите на мощността. Обратно, дълъг завой с завои намалява ефективността.