Чист въздух, бързо отстраняване на миризми и комфортно готвене – това се постига много лесно, ако изберете правилния филтър за вашия аспиратор. В тази статия ще ви кажем какви видове филтри има и кой е подходящ за вас.
Чист въздух, бързо отстраняване на миризми и комфортно готвене – това се постига много лесно, ако изберете правилния филтър за вашия аспиратор. В тази статия ще ви кажем какви видове филтри има и кой е подходящ за вас.
Както показва практиката, много хора купуват абсорбатори последни и ги избират според подходящия тип инсталация, а не според техническите характеристики. В резултат на това това често води до факта, че избраното устройство не може да се справи с пречистването на въздуха и трябва да бъде заменено.
За да предотвратите това, важно е незабавно да обърнете внимание при избора на аспиратор и да решите кои филтри са най-подходящи за вашата стая. Те не само ще се отърват от неприятните миризми и изпарения, вредни за хората, но и ще помогнат за защитата на мебелите и стените от мазнини, дим и сажди.
Какви филтри има?
Има два вида филтри: филтри за мазнини (обикновено алуминиеви) и въглеродни филтри.
Филтрите за мазнини извършват първия етап на грубо почистване – те улавят малки частици мазнини и сажди от въздуха и предпазват вътрешните части на аспиратора от плака и мръсотия. По правило те са изработени от алуминий или поцинкована стомана и следователно служат дълго време и не изискват периодична подмяна.
Въглеродните филтри се използват като допълнителен елемент в аспиратори с комбиниран тип работа – тоест, когато въздухът не само се отстранява от помещението, но и се филтрира и се връща в него в пречистена форма.
Тяхната работа се основава на използването на активен въглен и неговите отлични абсорбиращи свойства. Той ефективно абсорбира всички неприятни миризми и осигурява допълнително пречистване на въздуха от сажди и пара. Излишъкът им е вреден за хората и затова двойната филтрация на въздуха ще ви помогне да се погрижите за здравето и комфорта на вашите близки.
Устройство и принцип на действие на въглероден филтър
Външният вид на въглеродния филтър може да варира. Например, ако е изработен от пластмаса, тогава филтърът представлява кръгла или правоъгълна касета, пълна с активен въглен под формата на прах или гранули. Ако е направен от специална синтетична тъкан, тогава филтърът е плътно парче материал, импрегниран с активен въглен. Понякога тези два вида се комбинират, създавайки още по-ефективна защита срещу изпарения и примеси.
Въглеродният филтър работи на следния принцип. Първо, въздухът преминава през материала, импрегниран с разтвор на въглища, докато част от примесите и мазнините остават в структурата на тъканта. След това в касетата, където се намира прахът или гранулите, постъпва частично пречистен въздух, което спомага за задържането на остатъчните примеси и абсорбирането на неприятните миризми.
Защо ви е необходим въглероден филтър?
В аспираторите, работещи в режим на рециркулация, въглеродният филтър служи като средство за улавяне на неприятните миризми.
Рециркулацията е процес на регулиране на температурата на въздуха и концентрацията на различни вещества в него. По време на процеса на готвене изпарението, излъчвано от зоната на котлона, преминава през гранули или въглероден прах във филтъра, блокирайки разпространението на частици мазнина и други замърсители. След това пречистеният въздух се връща обратно в помещението.
Как да изберем и купим въглероден филтър Hansa
Въглеродните филтри са за еднократна употреба – с течение на времето те се замърсяват и изискват подмяна. Това не е трудно да се направи – трябва да изключите аспиратора, да премахнете филтъра за мазнини, а след това стария въглероден и да поставите новия филтър, докато щракне.
За да осигурите правилна инсталация, включете аспиратора и обърнете внимание на външни звуци или вибрации. Ако те липсват, тогава инсталацията е завършена правилно.
Как правилно да се грижим за филтрите в аспираторите
Филтрите за мазнини трябва да се почистват редовно, когато се замърсят. За ръчно почистване препоръчваме да използвате четка и обикновен препарат.
Ако миете алуминиевия филтър в съдомиялна машина, заредете го вертикално и не избирайте висока температура на водата. Алуминият може да потъмнее и да развали външния вид на вашия аспиратор.
Предимства на въглеродните филтри за аспиратори
Основните предимства на въглеродните филтри са висококачественото пречистване на въздуха от миризми и лекотата на подмяна на елементите, тъй като инсталирането на филтъра сами е доста просто.
Друго ясно предимство на въглеродните филтри е, че благодарение на висококачествената защита срещу полепването на замърсители и навлизането на частици мазнини в устройството, експлоатационният живот на двигателя се увеличава значително. Освен това продуктът е напълно безопасен, тъй като е изработен от огнеупорна пластмаса.
Причини за замърсяване на филтъра
Кухненският аспиратор засмуква мръсен въздух, сажди и изпарения. Филтърът предпазва вътрешната повърхност на устройството от навлизане в двигателя на малки частици мазнина, които се утаяват от външната страна на решетката.
Колкото по-дълго работи вентилацията, толкова повече филтърната мрежа се задръства с лепкав мазен слой с неприятна миризма.
В моделите с рециркулация допълнително се монтира въглероден уловител. Абсорбент под формата на гранули или прах абсорбира вредни и миришещи вещества. Ако се натрупат, не можете да почистите въглеродния филтър на аспиратора; касетите трябва да се сменят периодично.
Колко често трябва да сменяте въглеродния филтър на аспиратора?
Трудно е да се предвиди колко често трябва да сменяте въглеродния филтър, защото всичко зависи от интензивността на използване на аспиратора.
Ако не готвите често, следователно филтърът може да се сменя по-рядко – веднъж на 2-3 години.
Ако обаче готвите почти всеки ден, филтърът ще трябва да бъде сменен в рамките на шест месеца.
Въпроси и отговори
В заключение ще се опитаме да отговорим на някои от най-честите въпроси, които могат да възникнат при избора и инсталирането на филтри.
1. Как да разберете кога филтърът трябва да бъде сменен?
Можете да разберете, че филтърът е износен по следните признаци: ефективността на аспиратора е намаляла, появил се е външен шум или чукане и въздушната тяга е намаляла.
Ако забележите нещо различно от стандартната работа на вашия аспиратор, най-вероятно филтърът на уреда трябва да бъде сменен.
2. Какви са недостатъците на въглеродните филтри?
Въглеродните филтри имат някои недостатъци. Например, има ограничение в употребата, тъй като те са подходящи само за работа с рециркулационни аспиратори.
Друг очевиден недостатък е необходимостта от смяна на касетите, но защитата, която въглеродните филтри осигуряват от неприятни миризми, е напълно оправдана.
3. Какъв е експлоатационният живот на филтрите?
Въглеродните филтри нямат срок на годност, докато не бъдат монтирани в аспиратора. По време на работа на устройството филтърът постепенно се износва и експлоатационният му живот зависи от честотата на използване на аспиратора в кухнята.
4. Въгленовият филтър може ли да се мие?
Въглеродният филтър не може да се мие, тъй като контактът с вода само ще го влоши. Повечето модели са за еднократна употреба и трябва да се сменят, когато се износят.
Надяваме се, че нашата статия ще ви помогне при избора на въглероден филтър за вашия аспиратор . Препоръчваме да посетите нашия официален онлайн магазин , където можете да изберете подходящата опция за всеки модел аспиратори Hansa.