Основната функция на кухненския аспиратор е да отстранява или задържа изпаренията, мазнините и миризмите, генерирани по време на готвене.
Основната характеристика на аспиратора е неговата производителност . Производителността на аспиратора се изчислява в кубични метри/час; това е обемът въздух, който той може да изпомпва през себе си.
Мощността се измерва в киловати, което отразява количеството електроенергия, консумирана по време на работа. Тези две количества не бива да се бъркат.
Според SNiP по време на работа вентилационното оборудване, което включва качулки, трябва напълно да обнови въздуха в помещението няколко пъти в рамките на един час. За кухни в жилищни сгради тази стойност се определя на 10-15. Зависи от вида на печката, режима на работа на вентилатора и други фактори. За опростяване на изчисленията е обичайно този коефициент да се приема като 10.
Формулата за изчисляване на производителността на аспиратора взема предвид обема на кухненското помещение и скоростта на обмен на въздух:
ЕФЕКТИВНОСТ НА Аспиратора = Обем на кухнята (височина*ширина*дължина) * 10
Повечето марки, представящи аспиратори на руския пазар, в техните характеристики показват максимална производителност, без да вземат предвид никакви външни фактори (въздуховоди, въглеродни филтри, филтри за мазнини), така че няма да е правилно да се счита за правилно и да се замени във формулата за избор; качулката най-вероятно няма да работи да се справи със задачата. За аспиратори от италианския производител Faber, производителността е посочена, като се вземат предвид 2 m въздуховоди и един завой, което също е подобно на инсталираните въглеродни филтри, така че можем безопасно да използваме тази стойност при избора.
Друг важен параметър на аспиратора е нивото на шума . Ниво, което не надвишава 55 dB, се счита за комфортно. По този начин, ако изберете аспиратор с по-мощен двигател, отколкото изисква формулата, можете да го използвате при по-ниски скорости с по-удобно ниво на шум.
Циркулационни аспиратори
Аспираторът пречиства въздуха от изпарения и миризми и го връща обратно в кухненското пространство с помощта на въглеродни филтри. Филтрите се монтират вътре в аспиратора след филтрите за мазнини. Недостатъкът на този режим е, че въглеродните филтри задържат само 60% от миризмите и мазнините и също изискват постоянна подмяна на интервали от 3 до 6 месеца. Faber разработи и внедри високоефективни въглеродни филтри със степен на пречистване от около 80% и честота на смяна от 6 месеца . Както и при дълготрайните въглеродни филтри, честотата на смяната им е 3 години, при спазване на процеса на регенерация – на всеки 3-4 месеца филтърът трябва да се измива в съдомиялна машина и да се суши на стайна температура във вертикално положение или във фурна при температура 50 градуса.
Най-голямото предимство на тези аспиратори е, че не изискват свързване на въздуховод. Все пак трябва да се отбележи, че моделите с циркулационни аспиратори са лидери в шума.
Поточни абсорбатори ( режим на отклоняване)
Системата за проектиране на такива качулки е доста проста. Те засмукват мръсния въздух, пречистват го и го изпускат навън с помощта на външна вентилационна система. Такива качулки трябва да имат въздуховод, който е свързан към вентилационната система. Снабдени са и с вентилатор, който създава въздушен поток, както и филтри за почистване. Такива филтри, обикновено метални, трябва периодично да се почистват, просто да се измиват. Поточните аспиратори също трябва да се мият ръчно, тъй като вентилаторът и другите части се замърсяват, тяхната производителност значително намалява. Този режим ще бъде най-предпочитаният, тъй като с правилно подбран аспиратор премахва почти 100% от миризмите и изпаренията по отношение на производителността. Най-добрият вариант би бил използването на пластмасови или метални въздуховоди с кръгло напречно сечение и същия диаметър като изпускателната тръба. В идеалния случай дължината на канала не трябва да надвишава 2 м и не повече от един завой. Ако изпускателният път е по-дълъг и има голям брой завъртания, тогава производителността трябва да бъде избрана с резерв и трябва да обърнете внимание и на друга характеристика на изпускателната система – налягането, колкото по-висок е този показател, толкова по-добре (за дълъг маршрут). Стесняването на въздушните канали или използването на гофрирани въздуховоди води до по-шумна работа на аспиратора и намаляване на декларираната производителност.
Почти всички модели аспиратори могат да работят в режим на изпускане и режим на циркулация на въздуха. Инсталирането на такава система за почистване е много по-трудно поради наличието на въздуховод в конструкцията на аспиратора.
Според начина на монтаж кухненските аспиратори се разделят на три групи: стенни, вградени и таванни.
Аспираторите за вграждане могат да бъдат разделени според вида на монтажа:
Частично вградени аспиратори (те се наричат още прибиращи се аспиратори) – при тази инсталация аспираторът замества долния рафт на стенен кухненски шкаф, прибиращата се част на аспиратора остава отвън, създавайки вид навес над печката, докато самият механизъм се намира вътре в шкафа (използвайки примера на компанията Faber , това са аспиратори от семейството Flexa, Maxima, Flox). Предлагат се в размери 50, 60, 90 cm с максимална производителност от 450 до 1000 m3/h. Дизайнът на външната прибираща се част може да бъде с различни цветове и материали (стомана, стъкло, черно, бяло, неръждаема стомана, кремаво, дърво).
Абсорбатори за пълно вграждане (вдлъбнати) – аспираторът се врязва в долния рафт на стенен кухненски шкаф, в декоративна кутия, изработена отделно, в плот или в таван. В този случай само самият изпускателен модул (тоест уловителите за мазнини и контролният панел) може да стърчи навън, а механизмът (двигателят) може да бъде разположен на определено разстояние или традиционно всичко е в един корпус. Компанията Faber разполага с аспиратори от семействата Inca и In-Light, таванни модули Heaven, High-Light, аспиратори за плотове Fabula и Hoo-B. Размерите на такива качулки могат да бъдат много различни в зависимост от заявката. Най-популярният размер е 52 см за стандартен шкаф с ширина 60 см и 70 см за шкафове и декоративни кутии с ширина 80 см или повече. Производителността на аспираторите за вграждане също е много различна – от 450 m3/h за аспиратора IncaSmart до 1250 m3/h за таванния модул Heaven.
Стенните аспиратори , както подсказва името, се окачват на стената над печката. Те се различават един от друг, в допълнение към основните характеристики (производителност и шум), във външния дизайн:
Най-традиционните са куполните аспиратори , Повечето потребители, когато чуят думата „качулка“, си представят това в главите си, тъй като почти 40 години това беше най-често срещаната форма. Най-популярните аспиратори от тази форма на Faber са моделите Value и Strip, предлагани в цветове бял, черен, неръждаема стомана, кремав: размери 60, 90 см. Максимална производителност 730 m3/h.
Отделна посока на куполни аспиратори може да се разграничи в ретро (селски) стил с дървена багета за боядисване.
Следващата доста популярна форма са Т-образните качулки . По правило те са изработени от неръждаема стомана, със или без стъкло. От китайски производители можете да намерите модели в черно и бяло. Най-популярните модели на Faber : Gemma (неръждаем, 60, 90, 120 cm, мотор 650 m3/h), Ray, Nice (неръждаеми модели с прозрачно стъкло, 60, 90 cm, мотор 730 m3/h), Glove (уникален модел от неръждаема стомана с лесно почистващо се покритие против отпечатък, 60, 90 см, мотор 750 м3/ч), StiloEG8 (неръждаема стомана, модел с повишена мощност 1100 м3/ч, 60, 90, 120 см) .
Наклонените капаци са изработени от стъкло или по-рядко от неръждаема стомана. Те са удобни, защото не пречат на използването на печката, изглеждат привлекателни и поради периметърния въздухозаборник са по-ефективни от традиционните (при правилен избор и същата производителност). Много богата гама от цветове, размери, функционалност и съответно цени.
Дизайнерските качулки са качулки с нестандартни форми и размери (цилиндрични, кубични и др.).
Таванните аспиратори се закрепват директно към тавана на помещението, това може да стане на кабели или чрез самото тяло. Използват се предимно над кухненски острови (когато котлоните или печката не са до стена), но могат да се монтират и до стена (например, това често се прави, когато плотът е разположен близо до прозорец).
Монтажна височина за аспиратори за вграждане и за стена:
над газови котлони – в диапазона 75-85 см (65-75 за наклонени аспиратори)
над електрически котлони – в диапазона 65-85 см (55-75 за наклонени)
Тази монтажна височина гарантира правилна работа на аспиратора.
Видове управление за кухненски аспиратори (с примери за модели на Faber ):
механичен плъзгач, фамилни качулки Flexa, качулки в кънтри стил
механичен бутон, Value, Strip, Gemma
електронен бутон, IncaLux, Glove, StiloEG8
електронен допир, Stilux, Daisy, Vanity
чрез дистанционно управление, IncaLux, In-Light
Допълнителна функционалност:
Аспираторите могат да бъдат оборудвани с няколко допълнителни удобни функции; нека да разгледаме най-полезните.
Таймер за забавяне на изключване – за да премахнете напълно миризмите и изпаренията от процеса на готвене, трябва да включите аспиратора няколко минути преди началото на готвенето и да го изключите 10-15 минути след края, за да премахнете остатъчните изпарения, които не са винаги е възможно. След като приключите с използването на печката, просто активирайте тази функция на аспиратора и той ще се изключи сам след известно време (обикновено 15-20 минути).
Индикация за замърсяване на филтъра за мазнини и смяна на филтъра с активен въглен – тази функция не ни позволява да забравим да измием филтъра за мазнини и да сменим филтъра с въглен, което е много важно за правилната работа на аспиратора (принципът на работа е съвсем просто – това е таймер, настроен да сигнализира след около 3 месеца работа на аспиратора).
Режим на вентилация – аспираторите, оборудвани с тази функция, след активирането й ще се включват на всеки час за 5 минути на минимална скорост без осветление, за да променят въздуха в помещението.